2014 OCAK AYI METEOROLOJİK VERİLERİ


Merhaba. Ülkemiz Aralık ayının ardından Ocak ayının son haftası hariç kurak günler yaşamaya devam etti. Özellikle ayın ilk 3 haftası ülke genelinde açık, yağışsız günler etkili oldu ve bunun sonucunda bir çok bölgede kuraklık tehlikesi uç boyutlara ulaştı. Ayrıca Doğu Anadolu dışında tüm yurtta sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde kaydedildi. Ayın son haftası ise ülkemiz nihayet beklediği yağışlara kavuştu. Özellikle güney bölgelerde etkili olan yağışlar kuraklık tehlikesini tam olarak ortadan kaldıramadı. Ay sonuna doğru Balkanlar üzerinden sarkan Sibirya kökenli soğuk hava dalgası Trakya civarlarında çok kuvvetli olmayan kar yağışlarına yol açtı.

İstanbul adına konuşmak gerekirse Ocak ayı hava severleri büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Gerek yağışların azlığı, gerek sıcaklıkların ortalamaların üzerindeki seyri ve ciddi de bir sistem gelmemesi bu algıyı oluşturdu. Kar yağışı ise Ocak ayının son günlerinde sadece yüksek semtlerde kısa süreliğine etkili oldu. Sıcaklıklar uzun yıllar ortalamalarının üzerinde gerçekleşti. Maksimum sıcaklık ortalamasının 12.0 derece ile +3.5, minimum sıcaklık ortalamasının 6.5 derece ile +3.6, ortalama sıcaklığın ise 9.2 derece ile +3.3 derece olmak üzere uzun yıllar ortalamalarının üzerinde kaydedildiği bu ayda Ahl istasyonu Aralık ayından 4 gün fazla olmak üzere tam 6 gün 15 derecenin üzerinde maksimum sıcaklık kaydı yaparken sadece 1 gün -0.1 derece ile 0 derecenin altında sıcaklık kaydetti.

Yağışlara baktığımız zaman İstanbul’un en yağışlı 2. ayı olan Ocak ayında hemen hemen bütün istasyonlarda yağışlar ortalamaların altında gerçekleşti. Atatürk Havalimanı istasyonunda sadece 28.0 mm. yağış kaydedildi. İstanbul’un Ocak yağış ortalamasının 80 kg. civarında olduğu düşünüldüğünde tıpkı Aralık ayında olduğu gibi Ocak ayında da yağışların ciddi derece az olduğu sonucuna varılıyor. Yağışlı gün sayısının 11 olduğu bu ayda oraj hadisesi ise görülmedi. Kar yağışı kentin yüksek kesimlerinde çok hafif olmakla birlikte sadece 1 gün görüldü.

Ocak ayında ortalama rüzgar hızı 12.0 km/h. olarak oldukça düşük bir değerde gerçekleşti. Hakim rüzgar yönü %24 ile yıldız olurken onu %19 ile lodos takip etti. Günbatısı ise ilgi çekici bir şekilde %16 ile 3.sırada yer aldı. Karayel ve Keşişleme ise rüzgarın en az estiği yönler oldu.

Bu ayla birlikte yılın genelindeki ortalama sıcaklık 9.2 derece olarak kaydedildi. Yıl genelindeki ortalama rüzgar hızı 12.0 km/h. olurken yıllık toplam yağış miktarı 28.0 mm. olarak kaydedildi ve yağışlı gün sayısı 11 oldu.

Teşekkürler.
OĞUZ AYDIN

Reklamlar

1 Yorum

  Trackbacks

  1. YAZA ÇILGIN GİRİŞ | METEOGEO

  Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Google+ fotoğrafı

  Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Connecting to %s

  %d blogcu bunu beğendi: