2014 ŞUBAT AYI METEOROLOJİK VERİLERİ


Merhaba. Ülkemiz Şubat ayını da tıpkı son aylarda olduğu gibi mevsim normallerinin oldukça altında yağışlarla geçirdi. Kuraklığın tüm şiddetiyle sürdüğü Şubat ayında sıcaklıklar da Doğu Anadolu Bölgesi dışında normallerin üzerinde gerçekleşti. Kışın mevsimsel ortalamalara göre en şiddetli zamanında olmamıza rağmen hatırı bir sayılır bir sistemin dahi ülkemize uğramaması, yurdun çok büyük bölümünde kar yağışı görülmemesi bu ayı ve mevsimi olumsuz anlamda unutulmazlar arasına soktu.

İstanbul adına konuşmak gerekirse Şubat ayı hayal kırıklığına uğramamız için gereken tüm şartları önümüze sundu. Geçtiğimiz yıl gibi bu yılda da kar yağmadı. Yani İstanbul’un tarihsel olarak bakıldığında en soğuk ayı olarak gözüken Şubat ayında son 2 yıldır kar yağışı gözlemlenmedi. Ayrıca yine tıpkı geçen sene ki gibi bir çok istasyonda sıcaklıklar sıfırın altına dahi inemedi. Geçen yıl minimum sıcaklıklar daha da kötüydü. Sıcaklıklar uzun yıllar ortalamalarının üzerinde gerçekleşti. Maksimum sıcaklık ortalamasının 12.0 derece ile +3.0, minimum sıcaklık ortalamasının 6.4 derece ile +3.7, ortalama sıcaklığın ise 9.3 derece ile +3.5 derece olmak üzere uzun yıllar ortalamalarının üzerinde kaydedildiği bu ayda Ahl istasyonu Ocak ayından 2 gün fazla olmak üzere tam 8 gün 15 derecenin üzerinde maksimum sıcaklık kaydı yaparken 0 derecenin altında sıcaklık kaydı yapmadı.

Yağışlara baktığımız zaman İstanbul’un en yağışlı 5. ayı olan Şubat ayında hemen hemen bütün istasyonlarda yağışlar ortalamaların altında gerçekleşti. Atatürk Havalimanı istasyonunda sadece 17.2 mm. yağış kaydedildi. İstanbul’un Şubat yağış ortalamasının 65-70 kg. civarında olduğu düşünüldüğünde tıpkı Ocak ayında olduğu gibi Şubat ayında da yağışların ciddi derece az olduğu sonucuna varılıyor. Ayrıca geçen Şubat ayında da yağışlar genel olarak mevsim normallerinin altında kalmıştı. Yağışlı gün sayısının 7 olduğu bu ayda oraj hadisesi ve kar yağışı görülmedi.

Şubat ayında ortalama rüzgar hızı 12.9 km/h. olarak düşük bir değerde gerçekleşti. Hakim rüzgar yönü %24 ile poyraz olurken onu %23 ile yıldız takip etti. Güneybatıdan esen lodos rüzgarı ise %19 ile 3. sırada yer aldı. Karayel ise rüzgarın en az estiği yön oldu.

Bu ayla birlikte yılın genelindeki ortalama sıcaklık 9.2 derece olarak kaydedildi. Yıl genelindeki ortalama rüzgar hızı 12.5 km/h. olurken yıllık toplam yağış miktarı 45.2 mm. olarak kaydedildi ve yağışlı gün sayısı 18 oldu.

Teşekkürler.
OĞUZ AYDIN

Reklamlar

1 Yorum

  Trackbacks

  1. YAZA ÇILGIN GİRİŞ | METEOGEO

  Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Google+ fotoğrafı

  Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Connecting to %s

  %d blogcu bunu beğendi: