2014 MAYIS AYI METEOROLOJİK VERİLERİ


Merhaba. Mayıs ayında ülkemizin büyük bölümünde mevsim normallerine uygun yağışlar gerçekleşti. Bazı bölgelerde mevsim normallerinin de üzerinde gerçekleşen yağışlar, özellikle ay sonlarına doğru batı ve iç kesimlerde dar alanlarda kısa sürede ciddi miktarlarda yağış bırakıp, çiftçilerin ekili alanlarına zarar verecek boyutta gerçekleşti. Yine bir çok bölgede dolu yağışı da görüldü. Yılın ilk aylarında görülen oldukça yağışsız ve kurak geçen dönemden sonra gelen yağışlar barajları olumlu yönde etkiledi. Şimdilik hemen hemen tüm yurtta etkili olan yağışlar barajların imdadına yetişmiş olsa bile önceki aylarda oldukça düşük olan miktar yine önümüzdeki aylarda kuraklık tehlikesinin devam edeceğini gösteriyor. Sıcaklıklar ise ülke genelinde genellikle dalgalı bir seyir izlerken batıda normallerin altında, doğuda da mevsim normalleri üzerinde seyrini sürdürdü. Ay sonlarına doğru Gaziantep, Şanlıurfa civarlarında 40 dereceyi aşan yerler oldu.

İstanbul adına konuşmak gerekirse Mayıs ayı yılın ilk 4 ayına göre meteorolojik anlamda oldukça hareketli geçti. Özellikle ayın ilk yarısı ve son günleri hava olayları açısından bereketli geçti. Yağışlı gün sayısı Nisan ayında olduğu gibi 10 gün olarak gerçekleşti. İstanbul’daki barajlarda ise fazla etkilenme olmadı. Sıcaklıklar yine uzun yıllar ortalamalarının üzerinde gerçekleşti. Maksimum sıcaklık ortalamasının 22.3 derece ile +0.9, minimum sıcaklık ortalamasının 14.9 derece ile +2.3, ortalama sıcaklığın ise 18.6 derece ile +1.8 derece olmak üzere uzun yıllar ortalamalarının üzerinde kaydedildiği bu ayda Ahl istasyonu 22 gün 20 derecenin üzerinde maksimum sıcaklık kaydı yaparken 0 derecenin altında sıcaklık kaydı yapmadı. Minimum sıcaklıklarda ki artış dikkat çeken unsur oldu.

Yağışlara baktığımız zaman İstanbul’un en yağışlı 8. ayı olan Mayıs ayında yağışlar bir çok istasyonda ortalamaların üzerinde gerçekleşti. Atatürk Havalimanı istasyonunda 73.6 mm. yağış kaydedildi. Bu rakam normallerin yaklaşık 36.6 mm. üzerinde bir değer, yani neredeyse ortalamaların 2 katı üzerinde yağış ortalaması var. Yağışlı gün sayısı ise tıpkı Nisan ayında olduğu gibi 10. Şehrin birçok bölgesinde ise özellikle ay sonuna doğru oraj ve hatta dolu yağışı da görüldü. Kar yağışı ise görülmedi.

Mayıs ayında ortalama rüzgar hızı 11.1 km/h. olarak düşük bir değerde gerçekleşti. Hakim rüzgar yönü %32 ile lodos olurken onu %18 ile poyraz takip etti. Karayel ise yine rüzgarın en az estiği yön oldu.

Bu ayla birlikte yılın genelindeki ortalama sıcaklık 12.5 derece olarak kaydedildi. Yıl genelindeki ortalama rüzgar hızı 11.8 km/h. olurken yıllık toplam yağış miktarı 222.2 mm. olarak kaydedildi ve yağışlı gün sayısı 54 oldu.

Teşekkürler.
OĞUZ AYDIN

Reklamlar

1 Yorum

  Trackbacks

  1. YAZA ÇILGIN GİRİŞ | METEOGEO

  Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Google+ fotoğrafı

  Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Connecting to %s

  %d blogcu bunu beğendi: