2015 MART AYI METEOROLOJİK VERİLERİMerhaba. Mart ayı ülkemiz genelinde Doğu Anadolu Bölgesi dışında mevsim normallerinin hafif üzerinde sıcaklıkla ve ağır kış şartlarının yaşanmadığı bir ay olarak geride kaldı. Sadece ortalama sıcaklıklar Doğu Anadolu’da ortalamaların altında gerçekleşti. Yine Trakya ve Güneydoğu Anadolu’dada sıcaklıklar ortalamalarda gerçekleşti.

Yurt genelinde Mart ayında ciddi bir kar yağışlı sistem görülmedi. Ancak ayın 2. ve özellikle 3. haftasında İç Anadolu ve Doğu kesimlerde kar yağışları etkili oldu. Geçen sene bu ayda etkili olan kuraklık bu sene etkili olan yağışlarla etkisini göstermedi.

İstanbul adına konuşmak gerekirse 2015 Mart ayı çok ekstrem bir ay olarak kendisini hatırlatmayacak. Zaman zaman kuzeyden gelen zayıf soğuk dalgaları sıcaklıkları mevsim normallerinin altına indirse de etkili kar yağışlarına yol açmadı. Aslında neredeyse hiç kar görülmedi de diyebiliriz. Sadece 18 Mart sabahı yerel zayıf kar yağışı etkili oldu, ancak kayda değer bir birikim olmadı.

Geçtiğimiz Mart ayı ile kıyaslandığında ise yağışlarda azalma görüldü. Geçtiğimiz sene Mart ayında kar yağışı görülmemişti. Bu sene de fazla değişiklik olmadı. Ayrıca bu sene bahardan çok kışı anımsatan bir Mart ayını geride bıraktığımızı söylersek abartmış olmayız.

Maksimum sıcaklığın 12.7 derece ile normalin +1.3, minimum sıcaklığın 6.5 derece ile normalin +2.5, ortalama sıcaklığın da 9.6 derece ile normalin +1.9 derece üzerinde gerçekleştiği bu ayda Ahl istasyonu 0 derecenin altında sıcaklık kaydı yapmadı. 7 günde 15 derecenin üzerinde maksimum sıcaklık görüldü. Şubat ayında 15 derecenin üzerinde 8 gün yaşamıştık.

Yağışlara baktığımızda ise İstanbul’un en yağışlı 6.ayı olan Mart ayında yağışlar istasyonlarda genel olarak ortalamaların altında kaydedildi. Geçen sene yüzde 32.52 olan doluluk oranı şu anda 94.74’lerde. Atatürk Havalimanında kaydedilen toplam yağış miktarı 37.2 mm. oldu. Bu miktar geçen sene 65.0 mm. idi. Geçen sene yağışlı gün sayısı 16 olurken bu sene 14 olarak gerçekleşti. Bu ayda gerçekleşen kar yağışlı gün sayısı 1. Geçen sene 0’dı.

Bu ayla birlikte 2015 ortalama sıcaklığı 6.1 oldu. Ortalama rüzgar hızı 17.3 km/h olarak kaydedilirken toplam yağış miktarı 184.4 mm. Toplam yağışlı gün sayısı ise 44.

Şubat ayında ortalama rüzgar hızı 14.3 km/h ile Şubat ayına göre düşük gerçekleşti. Hakim rüzgar yönü %27 ile poyraz olurken onu %25 ile yıldız takip etti. Gün doğusu ise %15 ile 3. sırada yer alırken gün batısı tıpkı Şubat’ta olduğu gibi %3 ile son sırada yer aldı.

Yukarıdaki tabloda güneşlenme ve basınç değerleri de yer alıyor. Toplam güneşlenme saati 122 saat 48 dakika.

Enka Balmumcu istasyonunun Mart ayı verileri aşağıda yer alıyor.

Avrupa’nın Mart ayı oraj haritası yine aşağıda yer alıyor.

Mart ayında gerçeklen depremleri aşağıda görebilirsiniz.

Teşekkürler.

OĞUZ AYDIN

Reklamlar

2 Yorum

  1. Harika bir arşiv olacak. Emeğinize sağlık

  2. Oğuz bey emeğinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: