2015 NİSAN AYI METEOROLOJİK VERİLERİ


Merhaba. 2015 Nisan ayı ülkemiz genelinde özellikle sıcaklıkların genelde ortalamaların altında seyrettiği, özellikle İç bölgelerde bol kar yağışının gerçekleştiği ve ortalama Nisan aylarına göre daha hareketli geçen bir ay oldu. Yukarıdaki harita da ortalama sıcaklık anomalisi gözüküyor. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde sıcaklıklar ortalamaların altında gerçekleşmiş, sadece Doğu Anadolu’nun doğu ve güney kesimlerinde sıcaklıkların ortalamalar civarında kaydedildiği gözüküyor.İç Anadolu’da ise sıcaklıklar uzun yıllar ortalamalarının neredeyse 3 derece altında kaydedilmiş.

Yurt genelinde Nisan ayında kar yağışlı sistemler bolca ziyarette bulundular. Özellikle İç bölgelerde hayatı olumsuz etkileyecek boyuta dahi ulaşabilen kar yağışları etkili oldu. Ülkenin kuzey ve kuzeybatı kesimlerinde de sıcaklıklar bazı günler oldukça düşük seyretti ve buralarda da hafifte olsa kar yağışı etkili oldu.

İstanbul adına konuşmak gerekirse 2015 Nisan ayı bir önceki ay olan Mart’a göre meteorolojik bakımdan daha hareketli geçti. Ayın bazı dilimlerinde gelen soğuk cephe sistemleri sıcaklık dalgalanmalarına yol açarken ay içinde hafif olmasına rağmen kar yağışı kaydedildi. Bu Nisan ayı İlkbahar’dan çok daha çok bizlere kışı anımsattı.

Geçtiğimiz Nisan ayı ile kıyaslandığında ise yağışlarda artma görüldü. Geçtiğimiz Nisan’ın aksine kar yağışı kaydedildi ve sıcaklıklar daha düşük gerçekleşti.

Maksimum sıcaklığın 15.5 derece ile normalin -0.9 derece altında, minimum sıcaklığın 8.5 derece ile normalin +0.7 üzerinde, ortalama sıcaklığın da 12.0 derece ile normalin -0.1 derece altında gerçekleştiği bu ayda Ahl istasyonu 0 derecenin altında sıcaklık kaydı yapmadı. 4 günde 20 derecenin üzerinde maksimum sıcaklık görüldü.

Yağışlara baktığımızda ise İstanbul’un en yağışlı 7.ayı olan Nisan ayında yağışlar istasyonlarda genel olarak ortalamaların üzerinde kaydedildi. Baraj doluluk oranı şu anda 95.25’lerde. Atatürk Havalimanı’nda kaydedilen toplam yağış miktarı 71.8 mm. oldu. Bu miktar geçen sene 38.4 mm. idi. Geçen sene yağışlı gün sayısı 10 olurken bu sene 13 olarak gerçekleşti. Bu ayda gerçekleşen kar yağışlı gün sayısı 2. Geçen sene 0’dı.

Nisan ayında ortalama rüzgar hızı 14.2 km/h ile Mart ayına göre hemen hemen aynı gerçekleşti. Hakim rüzgar yönü %25 ile lodos olurken onu %21 ile yıldız takip etti. Gün doğusu ve kıble %11 ile 3. sırada yer alırken karayel %4 ile son sırada yer aldı.

Yukarıdaki tabloda güneşlenme ve basınç değerleri de yer alıyor. Toplam güneşlenme saati 220 saat 30 dakika.

Bu ayla birlikte 2015 ortalama sıcaklığı 7.3 oldu. Ortalama rüzgar hızı 16.6 km/h olarak kaydedilirken toplam yağış miktarı 255.6 mm. Toplam yağışlı gün sayısı ise 57.

Enka Balmumcu istasyonunun Nisan ayı verileri aşağıda yer alıyor.

Avrupa’nın Nisan ayı oraj haritası yine aşağıda yer alıyor.

Nisan ayında gerçeklen depremleri aşağıda görebilirsiniz.

Teşekkürler.

OĞUZ AYDIN

Reklamlar

3 Yorum

  1. Mayıs ayı,yağışı normaller altı kalacak gibi bu gidişle

  2. Nisan’ın ilk haftası yüksek kesimlerde ve 22’yi 23’üne bağlayan gecesi daha çok Anadolu Yakası’nda.

  3. Şevket Gökdemir

    Kar yağışı hangi günler görüldü.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: