HAVALAR BOZUYOR-EKİM SONU GELEN YAĞIŞLI HAVALARIN İNCELENMESİ


Merhaba. Yurdumuz bu geceden itibaren tipik bir Orta Akdeniz sisteminin etkisine girecek. Bu sistemler genelde Eylül sonları itibari ile ülkemiz de yavaş yavaş etkili olmaya başlarlar, kışın ise doruk noktasına ulaşırlar. Hava durumu bültenlerinde de sık sık adını duyduğumuz ve kulağımıza aşina bir cümle olan Orta Akdeniz’den gelen sistemler özellikle yurdumuzun batı kesimlerinde her zaman kuvvetli yağışlara yol açmıştır ve bu sistemde de şu anki görünüme göre açacaktır. Yağışların Çarşamba ve Perşembe Türkiye’nin Batı kesimlerinin tamamında etkisini sürdürdükten sonra etki alanını genişletip Doğu bölgeleri de etkisi altına alması yağış bekleyen biz havadelilerinin yüzünü güldürecek. İlk olarak harita üzerinde önümüzdeki hafta ortasına kadar ülkemizde beklenen toplam yağış haritasına bakalım.

Bu harita Çarşamba gününe kadar olan toplam yağışları ve uzun yıllar yağış anomalisini gösterse de batı kesimlerde bu yağışların neredeyse tamamının Pazar gecesine kadar düşeceğini söyleyebiliriz. Görüldüğü gibi özellikle Antalya civarları ile Ege, Akdeniz, Batı Karadeniz ve Marmara’da yağışlar oldukça yüksek boyutlarda. Bu aylarda sistem yağışlarında baba payı alan Antalya yine toplam yağış listesinde en üst sırayı alacak gibi duruyor.

Sisteme İstanbul açısından bakacak olursak; akıllarda yer edecek bir kaç günün bizleri beklediğini söyleyebiliriz. Sınırlı alan modellerinde yağışların yarın sabah saatlerinde lokal olarak başlayacağı gözüküyor. Gün içinde aralıklarla görülecek yağışlar gece saatlerinde etki alanını genişletecek. Yarın rüzgar kuzey, kuzeybatıdan orta, zaman zaman kuvvetli esecek

Yağışlar Perşembe günü ise daha geniş ölçekli ve daha etkili. Güneyden gelecek kütleler öğle saatlerine doğru tüm kentte kuvvetli sağanak yağmura yol açacak ve bu yağışın gece saatlerine kadar aralıksız etkili olması bekleniyor. Daha sonra hafiflemesi muhtemel olan yağış Cuma öğleden sonra en kuvvetli hali ile tekrar gelecek.

Cuma günü gelecek bu kuvvetli yağış Cumartesi öğle saatlerine kadar su baskınlarına yol açabilecek kuvvette, dikkat. Cuma öğle saatlerinden ise karayele meyledecek rüzgar fırtına hızına ulaşacak ve sıcaklığı daha da düşürüp, ortamı tamamen kış provasına doğru çevirecek. İşte bunlar tam istediğimiz havalar. Bu anlarda keyiften ölen havadelileri genelde radar başında olurlar ve istasyonları kontrol ederler 🙂 .

Gelelim haftasonuna. Diyagramdan da anlaşılacağı üzere 850 mb. sıcaklıkları 5 derecenin de altına doğru iniyor. Rüzgar Cumartesi günü yıldız ve karayelden fırtınaya yakın bir şekilde esiyor. Tekrardan hatırlatmakta fayda var, Cumadan Cumartesi öğleden sonrasına kadar yağışlar oldukça kuvvetli. Cumartesi akşamdan itibaren ise yağışlar hafiflemeye başlayacak. Pazar günü de hava kapalı, yağışlar hafif olarak etkili olacak, rüzgar ise hafifliyor. Kıştan esintiler sunacak bir Pazar günü bizleri bekliyor.

Teşekkürler.
OĞUZ AYDIN

Reklamlar

5 Yorum

  1. Çok iyi çalışmışsın yine Oğuz tebrikler. İnşallah booool karlı aksiyonlu bir kış geçirmemiz dileğiyle. 🙂

  2. Teşekkür ederim. 🙂

  3. Perşembe ve Cuma günkü yağışlarda şimşek ihtimali mevcut Spank.

  4. Bu ayrıntılı olağanüstü çalışma için teşekkürler..selamlar,

  5. Elinize sağlık, İstanbul da şimşek olur mu ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: