YENİ YILA KARLI GİRİŞ


Merhaba. 2016 kışına kesinlikle istediğimiz gibi başlayamadık. Sürekli üzerimize çöreklenmeye alışan yüksek basınç, tüm ülke de uzun süre sisli, puslu ve ayazı bol olan günler geçirmemizi sağlarken, yağışlara olan isteğimizi ise son derece arttırdı. Açıkçası bir çok kişi bu kışı en kötü kış başlangıcı olarak niteleyecekti ki imdadımıza Rusya üzerinden gelecek olan son derece ciddi soğuk ve kar yağışlı hava sistemi yetişiyor.

Kutuplardan kopup Rusya ve Ukrayna üzerinden geçerek, en son Karadeniz üzerinden nem toplayıp bu nemi yurdun kuzey bölgelerine kar olarak boca edecek olan soğuk hava dalgası, Kıbrıs üzerinde de oluşturacağı, daha sonra Suriye üzerinde Kaflaslara çıkaracağı alçak basınç ile de yurdun doğu kesimlerinde çok ciddi kar yağışlarına ve kalınlıklarına yol açacak gibi gözüküyor.

Kar haritasında da belli olacağı üzere bu tarz sistemlerin makûl şüphelisi olan Bitlis, Şırnak ve Hakkari civarlarında 1 metre civarında kar birikimi sürpriz olmayacaktır.

İstanbul özeline geldiğimizde ise ilk olarak Salı günü kuzey kesimlerde hafif yağmur etkili olabilir. Öğleden sonra etkili olması beklenen yağmur, Çarşamba sabah saatlerinden itibaren kuzeyden gelecek son derece soğuk hava kütlesi nedeniyle kara dönecek. Ancak yağış Çarşamba akşam saatlerine kadar fazla kuvvetli değil.

Çarşamba akşam saatlerinde ise deniz etkisi ile kar yağışları soğumanın da kuvvetlenmesi ile etkisini artıracak. Yağışların, ilk etapta Avrupa Yakası’nda daha fazla etkili olması bekleniyor. Sistemin yağış bakımından en fazla etkili olacağı gün ise Perşembe.

Perşembe günü, kent genelinde çok yoğun kar bırakacak dek bantları oluşması, bu bantların etkileyeceği yerlerde kar kalınlıklarını bir hayli artıracak. Cuma günü ise üst seviye rüzgarlarının karayele meyletmesi ile yağış öğle civarı Avrupa Yakası’ndan yavaş yavaş çekilecek, gece saatlerinde de kenti terketmesi sürpriz olmaz.

Bu sistemin potansiyel olarak , gerek deniz suyu sıcaklıkları ile 850 mb sıcaklıkları arasındaki fark, gerek yer seviyesi sıcaklıkları ile  “ısrarlı dek bantı yakalayan yerlerde”, 17 Şubat’a yaklaşacağını düşünüyorum. Sıcaklıkların kıyılarda dahi Çarşamba gecesinden itibaren sıfırın altına inip bir müddet çıkmayacak olması da büyük avantaj.

İstanbul’a özel olarak bakmak gerekirse, şahsi olarak en yoğun yağışın Çarşamba geceyarısı ile Perşembe akşam saatleri arasında, kentin çok büyük bölümünü etkilemesini beklediğim bir bant ile gerçekleşmesini düşünüyorum. Perşembe akşamı kar kalınlıklarının, bant altında kalan yüksek yerlerde 50 cm’yi geçeceğini şahsen bekliyorum. Sıcaklık sorunu da olmayacağı için, kıyı kesimlerde dahi, 20 cm’den fazla kar kalınlığı son derece doğal duruyor.

İnşallah herkesin yüzünün güleceği bir sistem olur.

Reklamlar

4 Yorum

  1. Diğer model kıyaslamaları ile birlikte çok güzel bir çalışma. Artık bekleyip yaşama zamanı 🙂

  2. Bayrampaşa böyle sistemlerde deklerden fazlaca etkilenen bir yer, 50 cm civarı şaşırtmaz 🙂

  3. Bayrampasa kac cm olur hocam? 🙂

  4. Süper yazı, teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: